






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,919 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,603 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,203 sqft) |
| Land Frontage | 65.5 ft |
| Land Dimensions | 65.5 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-863-141 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
4144 Price Crescent
| Sold Price: | $1,588,890 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3085414 |
| Distance: | 179 m |
4366 Gilpin Crescent
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117349 |
| Distance: | 223 m |
4080 Brandon Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,559 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3054323 |
| Distance: | 278 m |
4370 Briarwood Crescent
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,361 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,903 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3060407 |
| Distance: | 295 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263124288/83dcefb7.jpeg)
4458 Burke Street
| Sold Price: | $1,865,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,268 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,140 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3102661 |
| Distance: | 467 m |
4550 Inman Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,656 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3058222 |
| Distance: | 771 m |
4194 Cherrywood Crescent
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $880 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,590 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116518 |
| Distance: | 183 m |
4378 Briarwood Crescent
| Asking Price: | $2,128,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,776 sqft) |
| Days on Market: | 285 |
| MLS® Number: | R3037473 |
| Distance: | 312 m |
5388 Halley Avenue
| Asking Price: | $2,410,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $1,094 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,842 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3048789 |
| Distance: | 351 m |
4465 Price Crescent
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $912 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111411 |
| Distance: | 419 m |
4457 Burke Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,091 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110685 |
| Distance: | 445 m |
4745 Gilpin Court
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102109 |
| Distance: | 534 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,940,000 | $85,500 | $2,025,500 | -2.4% |
| 2025 | $1,991,000 | $84,500 | $2,075,500 | +3.1% |
| 2024 | $1,921,000 | $92,500 | $2,013,500 | +4.1% |
| 2023 | $1,837,000 | $96,800 | $1,933,800 | +6.4% |
| 2022 | $1,717,000 | $100,000 | $1,817,000 | +10.5% |
| 2021 | $1,540,000 | $104,000 | $1,644,000 | +3.3% |
| 2020 | $1,501,000 | $90,900 | $1,591,900 | - |