







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,526 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,547 sqft |
| Age | 74 years (1952) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,276 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 186 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 012-384-577 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,131,000 | $166,000 | $2,297,000 | -4.5% |
| 2025 | $2,219,000 | $187,000 | $2,406,000 | +2.4% |
| 2024 | $2,144,000 | $206,000 | $2,350,000 | +3.7% |
| 2023 | $2,072,000 | $195,000 | $2,267,000 | +7.1% |
| 2022 | $1,925,000 | $191,000 | $2,116,000 | +21.3% |
| 2021 | $1,579,000 | $165,000 | $1,744,000 | - |
5104 McKee Street
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,043 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,598 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3071865 |
| Distance: | 377 m |
4580 Neville Street
| Sold Price: | $1,788,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,350 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3085769 |
| Distance: | 412 m |
4510 Clinton Street
| Sold Price: | $1,718,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,232 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,693 sqft) |
| Days on Market: | 187 |
| MLS® Number: | R3022639 |
| Distance: | 541 m |
7656 McKay Avenue
| Sold Price: | $2,110,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,210 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,140 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3088467 |
| Distance: | 978 m |
4222 Victory Street
| Sold Price: | $1,835,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,339 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3060019 |
| Distance: | 1.3 km |
6229 Denbigh Avenue
| Sold Price: | $2,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 10889.99 ac. (474,368,000 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3072712 |
| Distance: | 1.9 km |
8355 Nelson Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,884 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,180 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122391 |
| Distance: | 351 m |
4607 Irmin Street
| Asking Price: | $1,999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,821 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,856 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117809 |
| Distance: | 551 m |
5275 McKee Street
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,069 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,978 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112586 |
| Distance: | 577 m |
6949 Jubilee Avenue
| Asking Price: | $2,138,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,703 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,627 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123498 |
| Distance: | 987 m |
7168 Sussex Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,876 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,150 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078790 |
| Distance: | 1.0 km |
6895 McKay Avenue
| Asking Price: | $2,199,990 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,928 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,245 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125613 |
| Distance: | 1.5 km |