






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,557 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,924 sqft |
| Age | 78 years (1948) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,192 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 124 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 003-721-299 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
4550 Inman Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,656 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3058222 |
| Distance: | 330 m |
4144 Price Crescent
| Sold Price: | $1,588,890 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3085414 |
| Distance: | 569 m |
3738 Forest Street
| Sold Price: | $1,747,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3066368 |
| Distance: | 693 m |
3524 Tanner Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,587 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3107677 |
| Distance: | 795 m |
4366 Gilpin Crescent
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117349 |
| Distance: | 945 m |
3484 E 25th Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,156 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,821 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3094360 |
| Distance: | 972 m |
3786 Moscrop Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,740 sqft |
| Price / SqFt: | $1,148 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,784 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117246 |
| Distance: | 150 m |
3783 Price Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,983 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,009 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124865 |
| Distance: | 157 m |
4745 Gilpin Court
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,200 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102109 |
| Distance: | 335 m |
3712 Fir Street
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,272 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116384 |
| Distance: | 422 m |
5282 Inman Avenue
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 92 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,497 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128218 |
| Distance: | 642 m |
4064 Burke Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,842 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,230 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106541 |
| Distance: | 657 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,807,000 | $51,900 | $1,858,900 | -4.9% |
| 2025 | $1,895,000 | $58,900 | $1,953,900 | +6.7% |
| 2024 | $1,768,000 | $63,300 | $1,831,300 | +0.8% |
| 2023 | $1,751,000 | $65,000 | $1,816,000 | +10.6% |
| 2022 | $1,577,000 | $65,100 | $1,642,100 | +17.2% |
| 2021 | $1,355,000 | $46,100 | $1,401,100 | +8.4% |
| 2020 | $1,251,000 | $41,600 | $1,292,600 | - |