






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,956 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,549 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,021 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 136 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-253-091 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $827,000 | $250,000 | $1,077,000 | -10.2% |
| 2025 | $928,000 | $271,000 | $1,199,000 | +4.5% |
| 2024 | $850,000 | $297,000 | $1,147,000 | +2.5% |
| 2023 | $818,000 | $301,000 | $1,119,000 | +3.0% |
| 2022 | $791,000 | $295,000 | $1,086,000 | +38.7% |
| 2021 | $536,000 | $247,000 | $783,000 | +3.7% |
| 2020 | $521,000 | $234,000 | $755,000 | - |
35543 Dina Place
| Asking Price: | $984,700 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,021 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3124395 |
| Distance: | 0 m |
35382 Rockwell Drive
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $343 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,224 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128140 |
| Distance: | 462 m |
2359 Harper Drive
| Asking Price: | $1,059,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,008 sqft |
| Price / SqFt: | $352 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,231 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3116177 |
| Distance: | 951 m |
2238 Olympia Place
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127406 |
| Distance: | 973 m |
35730 Timberlane Drive
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,045 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3068261 |
| Distance: | 434 m |
2278 Cameron Court
| Sold Price: | $1,102,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,694 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,891 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3070552 |
| Distance: | 589 m |
2300 Harper Drive
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,349 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114631 |
| Distance: | 783 m |
2259 Mountain Drive
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,295 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,945 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3098239 |
| Distance: | 828 m |
36034 Southridge Place
| Sold Price: | $1,007,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3062163 |
| Distance: | 1.0 km |
2419 Cameron Crescent
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3093686 |
| Distance: | 1.0 km |