







































| Pricing | |
| Asking Price | $949,900 |
| Price per Floor SqFt | $343 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,610 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,768 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,224 sqft) |
| Land Frontage | 64.5 ft |
| Land Dimensions | 64.5 x 112 ft |
| Price per Land SqFt | $131.49 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-Feb-04 |
| Previously Sold Price | $393,800 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$556,100 (+141.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-258-443 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $833,000 | $138,000 | $971,000 | -2.9% |
| 2025 | $853,000 | $147,000 | $1,000,000 | +0.3% |
| 2024 | $853,000 | $144,000 | $997,000 | +0.5% |
| 2023 | $839,000 | $153,000 | $992,000 | +1.1% |
| 2022 | $838,000 | $143,000 | $981,000 | +37.6% |
| 2021 | $601,000 | $112,000 | $713,000 | +4.5% |
| 2020 | $575,000 | $107,000 | $682,000 | - |
Asking Price is 2.2% lower than Assessed Value (2026).
35543 Dina Place
| Asking Price: | $984,700 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,021 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124395 |
| Distance: | 462 m |
2238 Olympia Place
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127406 |
| Distance: | 912 m |
2359 Harper Drive
| Asking Price: | $1,074,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,008 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,231 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116177 |
| Distance: | 993 m |