This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,375 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,184 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 1 ft |
| Land Dimensions | 1 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-171-792 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
2895 Glenshiel Drive
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,289 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3119646 |
| Distance: | 363 m |
35084 McKee Road
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,988 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3071198 |
| Distance: | 565 m |
34874 High Drive
| Sold Price: | $883,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,006 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,521 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3080518 |
| Distance: | 752 m |
2419 Cameron Crescent
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3093686 |
| Distance: | 947 m |
34777 Mt Blanchard Drive
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,970 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,936 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3076524 |
| Distance: | 1.1 km |
34494 Merlin Drive
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,835 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,800 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3094282 |
| Distance: | 1.2 km |
2740 Marble Hill Drive
| Asking Price: | $959,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121025 |
| Distance: | 226 m |
3222 Chestnut Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123744 |
| Distance: | 893 m |
34452 York Avenue
| Asking Price: | $899,500 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,960 sqft) |
| Days on Market: | 10 hours |
| MLS® Number: | R3128705 |
| Distance: | 928 m |
34630 Immel Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,850 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117488 |
| Distance: | 1.1 km |
34671 Immel Street
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,020 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114711 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $796,000 | $113,000 | $909,000 | -3.7% |
| 2025 | $800,000 | $144,000 | $944,000 | -0.3% |
| 2024 | $818,000 | $129,000 | $947,000 | -0.7% |
| 2023 | $821,000 | $133,000 | $954,000 | +7.2% |
| 2022 | $758,000 | $132,000 | $890,000 | +41.5% |
| 2021 | $527,000 | $102,000 | $629,000 | +4.6% |
| 2020 | $514,000 | $87,100 | $601,100 | - |