




































| Pricing | |
| Asking Price | $899,500 |
| $379 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,436 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,376 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (8,960 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 128 ft |
| Price per Land SqFt | $100.39 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-Apr-05 |
| Previously Sold Price | $320,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$579,500 (+181.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-950-822 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $902,000 | $46,900 | $948,900 | -0.8% |
| 2025 | $907,000 | $49,400 | $956,400 | -1.9% |
| 2024 | $926,000 | $48,900 | $974,900 | -0.2% |
| 2023 | $931,000 | $45,700 | $976,700 | +7.5% |
| 2022 | $859,000 | $49,500 | $908,500 | +40.0% |
| 2021 | $598,000 | $50,900 | $648,900 | +3.0% |
| 2020 | $583,000 | $47,100 | $630,100 | - |
Asking Price is 5.2% lower than Assessed Value (2026).
34631 Baldwin Road
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122618 |
| Distance: | 595 m |
34470 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087050 |
| Distance: | 620 m |
3222 Chestnut Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123744 |
| Distance: | 646 m |
34630 Immel Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,850 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117488 |
| Distance: | 748 m |
34671 Immel Street
| Asking Price: | $929,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,020 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114711 |
| Distance: | 844 m |
34047 McCrimmon Drive
| Asking Price: | $929,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 159 |
| MLS® Number: | R3074400 |
| Distance: | 844 m |