







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,436 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,376 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (8,960 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 128 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-950-822 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $902,000 | $46,900 | $948,900 | -0.8% |
| 2025 | $907,000 | $49,400 | $956,400 | -1.9% |
| 2024 | $926,000 | $48,900 | $974,900 | -0.2% |
| 2023 | $931,000 | $45,700 | $976,700 | +7.5% |
| 2022 | $859,000 | $49,500 | $908,500 | +40.0% |
| 2021 | $598,000 | $50,900 | $648,900 | +3.0% |
| 2020 | $583,000 | $47,100 | $630,100 | - |
34452 York Avenue
| Asking Price: | $899,500 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,960 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128705 |
| Distance: | 0 m |
34631 Baldwin Road
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122618 |
| Distance: | 595 m |
34470 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3087050 |
| Distance: | 620 m |
3222 Chestnut Street
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,498 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123744 |
| Distance: | 646 m |
34630 Immel Street
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,850 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117488 |
| Distance: | 748 m |
34258 Redwood Avenue
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,855 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,112 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3107062 |
| Distance: | 531 m |
3223 Chestnut Street
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3039532 |
| Distance: | 614 m |
2878 Woodland Street
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,090 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3034354 |
| Distance: | 656 m |
2827 Cambridge Street
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $356 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,600 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3065261 |
| Distance: | 824 m |
34860 Gleneagles Place
| Sold Price: | $1,096,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,799 sqft |
| Price / SqFt: | $392 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,880 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3080097 |
| Distance: | 832 m |
34671 Immel Street
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,020 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3114711 |
| Distance: | 844 m |