







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,280 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,860 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,817 sqft) |
| Land Frontage | 54.13 ft |
| Land Dimensions | 54.13 x 107.44 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-663-151 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
26983 26a Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,251 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3094807 |
| Distance: | 1.9 km |
27155 35b Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,413 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,832 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3051130 |
| Distance: | 2.2 km |
27060 35a Avenue
| Sold Price: | $1,362,500 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,210 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,006 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3103529 |
| Distance: | 2.2 km |
30687 Steelhead Court
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,091 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,110 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3057450 |
| Distance: | 5.8 km |
#9 31491 Spur Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $121 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,777 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3040537 |
| Distance: | 7.3 km |
31626 Harmony Court
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,334 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,713 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3093902 |
| Distance: | 7.7 km |
27932 Buffer Crescent
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,860 sqft |
| Price / SqFt: | $337 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,817 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126746 |
| Distance: | 0 m |
2755 Bernadotte Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,106 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,519 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127542 |
| Distance: | 337 m |
27858 Ledunne Avenue
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,626 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,820 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103267 |
| Distance: | 412 m |
27680 Signal Court
| Asking Price: | $1,384,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,112 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119178 |
| Distance: | 477 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $921,000 | $416,000 | $1,337,000 | -3.7% |
| 2025 | $943,000 | $445,000 | $1,388,000 | -2.1% |
| 2024 | $950,000 | $468,000 | $1,418,000 | +4.8% |
| 2023 | $879,000 | $474,000 | $1,353,000 | +4.7% |
| 2022 | $827,000 | $465,000 | $1,292,000 | +35.0% |
| 2021 | $630,000 | $327,000 | $957,000 | +6.8% |
| 2020 | $518,000 | $378,000 | $896,000 | - |