





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,359,000 |
| $323 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,943 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,203 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,552 sqft) |
| Land Frontage | 42.15 ft |
| Land Dimensions | 42.15 x 108.46 ft |
| Price per Land SqFt | $298.55 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-May-24 |
| Previously Sold Price | $547,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$812,000 (+148.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 027-272-354 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
27932 Buffer Crescent
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,860 sqft |
| Price / SqFt: | $337 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,817 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3126746 |
| Distance: | 519 m |
2755 Bernadotte Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,106 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,519 sqft) |
| Days on Market: | 12 hours |
| MLS® Number: | R3127542 |
| Distance: | 530 m |
2807 Platform Crescent
| Asking Price: | $1,644,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,723 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,995 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084159 |
| Distance: | 535 m |
27858 Ledunne Avenue
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,626 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,820 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103267 |
| Distance: | 797 m |
27898 Ledunne Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,963 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3121112 |
| Distance: | 826 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $843,000 | $463,000 | $1,306,000 | -4.3% |
| 2025 | $864,000 | $500,000 | $1,364,000 | -2.3% |
| 2024 | $870,000 | $526,000 | $1,396,000 | +4.8% |
| 2023 | $806,000 | $526,000 | $1,332,000 | +3.7% |
| 2022 | $760,000 | $525,000 | $1,285,000 | +36.3% |
| 2021 | $579,000 | $364,000 | $943,000 | +5.5% |
| 2020 | $476,000 | $418,000 | $894,000 | - |
Asking Price is 4.1% higher than Assessed Value (2026).