







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,628 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,821 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.05 ac (2,018 sqft) |
| Land Frontage | 20.01 ft |
| Land Dimensions | 6.1 x ? m |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-640-784 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $507,000 | $325,000 | $832,000 | -6.7% |
| 2024 | $521,000 | $371,000 | $892,000 | +3.8% |
| 2023 | $523,000 | $336,000 | $859,000 | +3.2% |
| 2022 | $484,000 | $348,000 | $832,000 | +33.1% |
| 2021 | $337,000 | $288,000 | $625,000 | +4.5% |
| 2020 | $328,000 | $270,000 | $598,000 | - |
#22 4295 Old Clayburn Road
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $146 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,753 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,875 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3091832 |
| Distance: | 50 m |
35327 Sandy Hill Crescent
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,182 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3109031 |
| Distance: | 1.1 km |
3674 Nicomen Place
| Sold Price: | $963,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3092288 |
| Distance: | 1.3 km |
3639 Davie Street
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,432 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,665 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3086329 |
| Distance: | 1.8 km |
34898 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,661 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3071677 |
| Distance: | 1.9 km |
34566 Hurst Crescent
| Sold Price: | $939,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,820 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3095247 |
| Distance: | 1.9 km |
#11 4295 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $854,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $146 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,821 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,018 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3127042 |
| Distance: | 0 m |
#20 4295 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $845,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $158 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,057 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (1,977 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111090 |
| Distance: | 48 m |
34843 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120241 |
| Distance: | 1.9 km |
3344 Omineca Court
| Asking Price: | $894,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,451 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3124006 |
| Distance: | 2.0 km |