































| Pricing | |
| Asking Price | $849,000 |
| $531 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,226 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,598 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,440 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $114.11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-421-628 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3525 Latimer Street
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,260 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,674 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104146 |
| Distance: | 246 m |
35109 Skeena Avenue
| Asking Price: | $749,888 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,639 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,497 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110553 |
| Distance: | 601 m |
34470 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087050 |
| Distance: | 802 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $852,000 | $47,000 | $899,000 | -0.9% |
| 2025 | $857,000 | $49,800 | $906,800 | -2.0% |
| 2024 | $875,000 | $50,300 | $925,300 | -0.3% |
| 2023 | $880,000 | $47,900 | $927,900 | +7.6% |
| 2022 | $812,000 | $50,200 | $862,200 | +39.5% |
| 2021 | $566,000 | $51,900 | $617,900 | +3.2% |
| 2020 | $551,000 | $47,600 | $598,600 | - |
Asking Price is 5.6% lower than Assessed Value (2026).