







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,928 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,648 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,092 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 124 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 012-092-452 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
931 Finlay Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,337 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,185 sqft) |
| Days on Market: | 329 |
| MLS® Number: | R3021732 |
| Distance: | 768 m |
980 164 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,783 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114440 |
| Distance: | 948 m |
1143 163b Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,112 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105540 |
| Distance: | 980 m |
16347 12 Avenue
| Asking Price: | $1,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,671 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,049 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077146 |
| Distance: | 1.1 km |
15980 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,860 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,368 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096251 |
| Distance: | 1.1 km |
1285 163a Street
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,690 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,047 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110758 |
| Distance: | 1.2 km |
905 Habgood Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,744 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3089771 |
| Distance: | 222 m |
1175 King George Highway
| Sold Price: | $1,033,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,682 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,502 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3064865 |
| Distance: | 1.2 km |
1290 163a Street
| Sold Price: | $1,433,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,863 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,113 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121827 |
| Distance: | 1.2 km |
1518 Parker Place
| Sold Price: | $1,097,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,059 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,789 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3053495 |
| Distance: | 1.4 km |
15930 20 Avenue
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,330 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,072 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3083343 |
| Distance: | 2.3 km |
1967 156 Street
| Sold Price: | $1,188,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,160 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088236 |
| Distance: | 2.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,139,000 | $119,000 | $1,258,000 | -2.5% |
| 2025 | $1,141,000 | $149,000 | $1,290,000 | -6.0% |
| 2024 | $1,208,000 | $165,000 | $1,373,000 | -3.8% |
| 2023 | $1,242,000 | $185,000 | $1,427,000 | +12.0% |
| 2022 | $1,107,000 | $167,000 | $1,274,000 | +38.6% |
| 2021 | $777,000 | $142,000 | $919,000 | +6.2% |
| 2020 | $736,000 | $129,000 | $865,000 | - |