







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,068 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,524 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-357-369 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#418 14855 Thrift Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $782 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $1,144 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3082448 |
| Distance: | 72 m |
#206 1501 Vidal Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $1,027 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,294 sqft |
| Price / SqFt: | $1,066 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063266 |
| Distance: | 257 m |
#305 1501 Vidal Street
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $1,027 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,288 sqft |
| Price / SqFt: | $1,025 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3099632 |
| Distance: | 257 m |
#204 1501 Vidal Street
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $1,258 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,563 sqft |
| Price / SqFt: | $1,139 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3080334 |
| Distance: | 257 m |
#1501 1475 Foster Street
| Sold Price: | $1,436,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $705 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,193 sqft |
| Price / SqFt: | $1,204 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3104273 |
| Distance: | 521 m |
#1601 1475 Foster Street
| Sold Price: | $1,463,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $705 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,193 sqft |
| Price / SqFt: | $1,226 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3111990 |
| Distance: | 521 m |
#407 1501 Vidal Street
| Asking Price: | $1,340,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $1,027 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,299 sqft |
| Price / SqFt: | $1,032 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104796 |
| Distance: | 257 m |
#1304 1441 Johnston Road
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $938 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,368 sqft |
| Price / SqFt: | $1,315 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3097239 |
| Distance: | 675 m |
#1302 1441 Johnston Road
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $975 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,502 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084852 |
| Distance: | 675 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,895,000 | $1,895,000 | -4.1% |
| 2025 | $0 | $1,977,000 | $1,977,000 | +7.7% |
| 2024 | $0 | $1,836,000 | $1,836,000 | -2.1% |
| 2023 | $0 | $1,875,000 | $1,875,000 | +8.9% |
| 2022 | $0 | $1,721,000 | $1,721,000 | - |