
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,126 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,241 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-066-050 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#106 1467 Martin Street
| Sold Price: | $488,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $617 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3080214 |
| Distance: | 41 m |
#208 1521 Blackwood Street
| Sold Price: | $425,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $391 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,007 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3077729 |
| Distance: | 103 m |
#202 1460 Martin Street
| Sold Price: | $475,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $497 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,042 sqft |
| Price / SqFt: | $456 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3075794 |
| Distance: | 104 m |
#104 1520 Vidal Street
| Sold Price: | $478,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $592 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,351 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3065811 |
| Distance: | 132 m |
#202 1520 Vidal Street
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,100 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3078278 |
| Distance: | 132 m |
#306 14950 Thrift Avenue
| Sold Price: | $470,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $465 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,065 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3091872 |
| Distance: | 187 m |
#205 1473 Blackwood Street
| Asking Price: | $529,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $627 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,050 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3106892 |
| Distance: | 62 m |
#111 1521 Blackwood Street
| Asking Price: | $475,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,113 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 222 |
| MLS® Number: | R3059825 |
| Distance: | 103 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $374,400 | $374,400 | -10.7% |
| 2025 | $0 | $419,100 | $419,100 | +7.1% |
| 2024 | $0 | $391,200 | $391,200 | +0.3% |
| 2023 | $0 | $390,000 | $390,000 | +0.8% |
| 2022 | $0 | $386,900 | $386,900 | +19.9% |
| 2021 | $0 | $322,600 | $322,600 | - |