







































$53,000on Apr 20, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,195,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,540 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,090 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,140 sqft) |
| Land Frontage | 51.54 ft |
| Land Dimensions | 51.54 x 138.53 ft |
| Price per Land SqFt | $167.37 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-May-17 |
| Previously Sold Price | $1,065,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$130,000 (+12.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-772-242 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15980 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,860 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,368 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3096251 |
| Distance: | 157 m |
15835 Russell Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,432 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3072394 |
| Distance: | 283 m |
1341 Parker Street
| Asking Price: | $1,339,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,089 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128141 |
| Distance: | 340 m |
1523 Parker Place
| Asking Price: | $1,184,900 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,888 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,780 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118588 |
| Distance: | 402 m |
15962 North Bluff Road
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,274 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,400 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126307 |
| Distance: | 424 m |
16158 16a Avenue
| Asking Price: | $1,374,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,750 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,401 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114085 |
| Distance: | 765 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,185,000 | $41,000 | $1,226,000 | -8.2% |
| 2025 | $1,286,000 | $49,100 | $1,335,100 | +5.4% |
| 2024 | $1,213,000 | $54,000 | $1,267,000 | -5.1% |
| 2023 | $1,275,000 | $60,000 | $1,335,000 | +7.6% |
| 2022 | $1,183,000 | $57,200 | $1,240,200 | +30.8% |
| 2021 | $900,000 | $48,400 | $948,400 | +2.8% |
| 2020 | $879,000 | $43,900 | $922,900 | - |
Asking Price is 2.5% lower than Assessed Value (2026).