





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,983 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,990 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,861 sqft) |
| Land Frontage | 39.25 ft |
| Land Dimensions | 39.25 x 124.37 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 029-861-055 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
15919 Russell Avenue
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,680 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,165 sqft) |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3067199 |
| Distance: | 64 m |
1440 Maple Street
| Asking Price: | $2,549,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,429 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,901 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085900 |
| Distance: | 484 m |
1247 Stayte Road
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,009 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,997 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098543 |
| Distance: | 501 m |
1267 160a Street
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,499 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,036 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3099369 |
| Distance: | 518 m |
15671 Roper Avenue
| Sold Price: | $2,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,633 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3082078 |
| Distance: | 571 m |
1038 Stevens Street
| Sold Price: | $2,945,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,503 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,128 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3090298 |
| Distance: | 901 m |
2096 Bowler Drive
| Sold Price: | $2,095,240 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,309 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,651 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3080060 |
| Distance: | 1.3 km |
1696 166a Street
| Sold Price: | $2,235,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,856 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,065 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3046069 |
| Distance: | 1.6 km |
16640 18a Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,040 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3051843 |
| Distance: | 1.6 km |
16647 18 Avenue
| Sold Price: | $1,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3092928 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,121,000 | $1,020,000 | $2,141,000 | -8.4% |
| 2025 | $1,216,000 | $1,122,000 | $2,338,000 | +4.0% |
| 2024 | $1,148,000 | $1,099,000 | $2,247,000 | +1.9% |
| 2023 | $1,206,000 | $1,000,000 | $2,206,000 | +9.5% |
| 2022 | $1,119,000 | $896,000 | $2,015,000 | +27.7% |
| 2021 | $852,000 | $726,000 | $1,578,000 | +0.4% |
| 2020 | $832,000 | $739,000 | $1,571,000 | - |