




































$50,000on May 20, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,849,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $661 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,261 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,797 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,960 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $466.92 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-960-326 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
14815 Hardie Avenue
| Asking Price: | $1,998,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,230 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,335 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087913 |
| Distance: | 93 m |
1246 Oxford Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,264 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,869 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111726 |
| Distance: | 97 m |
14878 Buena Vista Avenue
| Asking Price: | $1,468,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,850 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094612 |
| Distance: | 314 m |
15061 Victoria Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,827 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092787 |
| Distance: | 721 m |
14391 Marine Drive
| Asking Price: | $2,090,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,604 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,262 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115082 |
| Distance: | 798 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,585,000 | $152,000 | $1,737,000 | -4.8% |
| 2025 | $1,661,000 | $164,000 | $1,825,000 | -4.0% |
| 2023 | $1,724,000 | $177,000 | $1,901,000 | +12.7% |
| 2022 | $1,510,000 | $177,000 | $1,687,000 | +20.8% |
| 2021 | $1,245,000 | $151,000 | $1,396,000 | - |
Asking Price is 6.4% higher than Assessed Value (2026).