



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,270 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,596 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,870 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 118 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-330-076 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
14712 McDonald Avenue
| Asking Price: | $2,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,596 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,870 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128602 |
| Distance: | 0 m |
14738 McDonald Avenue
| Asking Price: | $2,558,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,694 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,831 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108241 |
| Distance: | 48 m |
1309 Anderson Street
| Asking Price: | $2,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,479 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,959 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105645 |
| Distance: | 97 m |
14857 Buena Vista
| Asking Price: | $2,788,800 |
| Listing Date: | 2025-Sep-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,516 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,271 sqft) |
| Days on Market: | 247 |
| MLS® Number: | R3051202 |
| Distance: | 303 m |
14553 Sunset Drive
| Asking Price: | $2,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3094836 |
| Distance: | 343 m |
14433 Sunset Lane
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,279 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126318 |
| Distance: | 639 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,372,000 | $988,000 | $2,360,000 | -7.6% |
| 2025 | $1,457,000 | $1,097,000 | $2,554,000 | +2.2% |
| 2024 | $1,462,000 | $1,037,000 | $2,499,000 | +4.8% |
| 2023 | $1,411,000 | $974,000 | $2,385,000 | +3.7% |
| 2022 | $1,315,000 | $984,000 | $2,299,000 | +14.3% |
| 2021 | $1,032,000 | $979,000 | $2,011,000 | +13.0% |
| 2020 | $912,000 | $867,000 | $1,779,000 | - |
1375 Kerfoot Road
| Sold Price: | $2,710,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,359 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,250 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3079062 |
| Distance: | 895 m |
15118 Victoria Avenue
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,544 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,510 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3096206 |
| Distance: | 933 m |
15188 Columbia Avenue
| Sold Price: | $2,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,236 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3109368 |
| Distance: | 1.0 km |
13856 19a Avenue
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 220 |
| MLS® Number: | R3032377 |
| Distance: | 2.2 km |
2132 139a Street
| Sold Price: | $2,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,293 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,216 sqft) |
| Days on Market: | 216 |
| MLS® Number: | R3039815 |
| Distance: | 2.3 km |
13923 22a Avenue
| Sold Price: | $2,233,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106109 |
| Distance: | 2.6 km |