














This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,101 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,426 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,500 sqft) |
| Land Frontage | 56.9 ft |
| Land Dimensions | 56.9 x 95.20 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-110-406 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1381 Everall Street
| Sold Price: | $1,363,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,840 sqft) |
| Days on Market: | 183 |
| MLS® Number: | R3050370 |
| Distance: | 463 m |
14304 18 Avenue
| Sold Price: | $1,299,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,558 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3101707 |
| Distance: | 1.3 km |
14086 17 Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,589 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100717 |
| Distance: | 1.5 km |
14932 21b Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,626 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,129 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3082945 |
| Distance: | 1.8 km |
1339 163 Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,676 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,510 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3074873 |
| Distance: | 3.1 km |
12587 23 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,224 sqft |
| Price / SqFt: | $1,471 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,653 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3071875 |
| Distance: | 4.7 km |
14667 W Beach Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $1,078 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,250 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3096917 |
| Distance: | 46 m |
1360 Everall Street
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,450 sqft |
| Price / SqFt: | $1,017 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109306 |
| Distance: | 486 m |
1753 146 Street
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,234 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118517 |
| Distance: | 990 m |
15289 Marine Drive
| Asking Price: | $1,785,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,352 sqft |
| Price / SqFt: | $1,320 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,011 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084334 |
| Distance: | 1.4 km |
14129 16a Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $849 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,080 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112508 |
| Distance: | 1.4 km |
14068 North Bluff Road
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,198 sqft |
| Price / SqFt: | $1,252 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,520 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3093590 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,637,000 | $22,900 | $1,659,900 | -11.9% |
| 2025 | $1,859,000 | $25,200 | $1,884,200 | -0.6% |
| 2024 | $1,870,000 | $25,500 | $1,895,500 | -0.5% |
| 2023 | $1,867,000 | $37,200 | $1,904,200 | +2.1% |
| 2022 | $1,829,000 | $35,300 | $1,864,300 | +26.8% |
| 2021 | $1,441,000 | $29,400 | $1,470,400 | - |