






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,519 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,700 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (9,840 sqft) |
| Land Frontage | 164 ft |
| Land Dimensions | 164 x 60 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-248-785 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
14586 18 Avenue
| Sold Price: | $1,349,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,110 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,218 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3114651 |
| Distance: | 1.0 km |
1694 143b Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,811 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3067461 |
| Distance: | 1.2 km |
14304 18 Avenue
| Sold Price: | $1,299,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,558 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3101707 |
| Distance: | 1.5 km |
14932 21b Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,626 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,129 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3082945 |
| Distance: | 1.5 km |
1786 142 Street
| Sold Price: | $1,398,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3079426 |
| Distance: | 1.6 km |
14086 17 Avenue
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,589 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3100717 |
| Distance: | 1.7 km |
1360 Everall Street
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,450 sqft |
| Price / SqFt: | $1,017 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109306 |
| Distance: | 67 m |
14768 McDonald Avenue
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,010 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3068631 |
| Distance: | 349 m |
14667 W Beach Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $1,078 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,250 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096917 |
| Distance: | 492 m |
1838 148a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,076 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102014 |
| Distance: | 899 m |
14636 18 Avenue
| Asking Price: | $1,599,800 |
| Listing Date: | 2025-Jun-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,763 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,295 sqft) |
| Days on Market: | 331 |
| MLS® Number: | R3021181 |
| Distance: | 944 m |
1753 146 Street
| Asking Price: | $1,488,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,234 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118517 |
| Distance: | 955 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,400,000 | $25,000 | $1,425,000 | -6.5% |
| 2025 | $1,496,000 | $27,900 | $1,523,900 | -8.7% |
| 2023 | $1,627,000 | $41,200 | $1,668,200 | +9.1% |
| 2022 | $1,490,000 | $38,900 | $1,528,900 | +22.7% |
| 2021 | $1,214,000 | $32,400 | $1,246,400 | +6.4% |
| 2020 | $1,143,000 | $28,200 | $1,171,200 | - |