









This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,946 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,341 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,089 sqft) |
| Land Frontage | 65.5 ft |
| Land Dimensions | 65.5 x 123.50 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-23 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-639-933 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,427,000 | $71,000 | $1,498,000 | -9.3% |
| 2023 | $1,536,000 | $116,000 | $1,652,000 | +22.0% |
| 2022 | $1,289,000 | $64,900 | $1,353,900 | +30.8% |
| 2021 | $979,000 | $56,300 | $1,035,300 | -0.3% |
| 2020 | $986,000 | $52,100 | $1,038,100 | - |
1350 Finlay Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,869 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,260 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3095323 |
| Distance: | 234 m |
15560 Vista Drive
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,211 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,457 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3068347 |
| Distance: | 353 m |
15531 Roper Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,961 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3029492 |
| Distance: | 404 m |
15441 Buena Vista Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $125 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,879 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,816 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3080251 |
| Distance: | 637 m |
16116 13a Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,740 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3116625 |
| Distance: | 771 m |
965 Keil Street
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,674 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3091411 |
| Distance: | 784 m |
1341 Parker Street
| Asking Price: | $1,339,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,341 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,089 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128141 |
| Distance: | 0 m |
1320 Kent Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,364 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3085191 |
| Distance: | 172 m |
1243 Parker Street
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,427 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,790 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108490 |
| Distance: | 185 m |
15595 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,659 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118369 |
| Distance: | 321 m |
15568 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,679,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,798 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,184 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3079956 |
| Distance: | 340 m |