
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,850 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 806 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 025-951-149 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Whistler Agents
#106 4573 Chateau Boulevard
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $767 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 672 sqft |
| Price / SqFt: | $1,860 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089806 |
| Distance: | 298 m |
#215 4314 Main Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2024-Jun-14 |
| Maint. Fee: | $1,018 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 645 sqft |
| Price / SqFt: | $2,014 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 712 |
| MLS® Number: | R2895144 |
| Distance: | 799 m |
#204 4360 Lorimer Road
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-30 |
| Maint. Fee: | $660 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 637 sqft |
| Price / SqFt: | $1,961 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3071422 |
| Distance: | 853 m |
#347 4340 Lorimer Road
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $763 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 707 sqft |
| Price / SqFt: | $1,682 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105826 |
| Distance: | 853 m |
#301 4111 Golfers Approach
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $719 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 850 sqft |
| Price / SqFt: | $1,352 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091283 |
| Distance: | 1.0 km |
#252 4591 Blackcomb Way
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | $1,000 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 835 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R2989625 |
| Distance: | 0 m |
#218/219 4573 Chateau Boulevard
| Sold Price: | $1,199,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $910 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 818 sqft |
| Price / SqFt: | $1,466 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3052519 |
| Distance: | 298 m |
#146 4899 Painted Cliff Road
| Sold Price: | $1,059,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $560 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 807 sqft |
| Price / SqFt: | $1,312 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3055454 |
| Distance: | 645 m |
#424 4899 Painted Cliff Road
| Sold Price: | $958,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $647 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 790 sqft |
| Price / SqFt: | $1,213 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106164 |
| Distance: | 645 m |
#5515 4299 Blackcomb Way
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $1,500 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 970 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 372 |
| MLS® Number: | R2990904 |
| Distance: | 792 m |
#203 4314 Main Street
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $1,084 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 642 sqft |
| Price / SqFt: | $1,355 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3087136 |
| Distance: | 799 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $941,700 | $941,700 | +5.0% |
| 2025 | $0 | $897,200 | $897,200 | +19.5% |
| 2024 | $0 | $750,500 | $750,500 | -2.0% |
| 2023 | $0 | $766,100 | $766,100 | +17.7% |
| 2022 | $0 | $650,700 | $650,700 | +12.6% |
| 2021 | $0 | $577,900 | $577,900 | - |