
































| Pricing | |
| Asking Price | $2,365,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,077 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,773 (2025) |
| Maintenance Fee | $602 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.27 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,196 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Nov-21 |
| Previously Sold Price | $1,799,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$566,000 (+31.5%) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 030-911-141 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Whistler Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#21 1350 Cloudburst Drive
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $577 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,065 sqft |
| Price / SqFt: | $1,053 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118327 |
| Distance: | 0 m |
#11 1240 Mount Fee Road
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $677 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,767 sqft |
| Price / SqFt: | $1,527 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094283 |
| Distance: | 408 m |
1733 River Run Place
| Asking Price: | $2,694,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $85 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,187 sqft |
| Price / SqFt: | $1,232 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102386 |
| Distance: | 686 m |
#20 1530 Tynebridge Lane
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $803 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,982 sqft |
| Price / SqFt: | $1,210 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086110 |
| Distance: | 1.9 km |
2008 Alpha Lake Village
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-06 |
| Maint. Fee: | $250 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,039 sqft |
| Price / SqFt: | $1,128 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3056009 |
| Distance: | 3.4 km |
#18 8030 Nicklaus North Boulevard
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $569 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,715 sqft |
| Price / SqFt: | $1,690 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104266 |
| Distance: | 9.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $2,574,000 | $2,574,000 | +1.7% |
| 2025 | $0 | $2,531,000 | $2,531,000 | +1.9% |
| 2023 | $0 | $2,483,000 | $2,483,000 | +21.1% |
| 2022 | $0 | $2,050,000 | $2,050,000 | +14.3% |
| 2021 | $0 | $1,794,000 | $1,794,000 | - |
Asking Price is 8.1% lower than Assessed Value (2026).