

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 351 sqft |
| Age |
| 26 years (2000) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 0 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 024-685-224 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Whistler Agents
#577 4090 Whistler Way
| Asking Price: | $372,500 |
| Listing Date: | 2025-Jul-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 407 sqft |
| Price / SqFt: | $915 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 309 |
| MLS® Number: | R3029694 |
| Distance: | 0 m |
#516 4090 Whistler Way
| Asking Price: | $364,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $0 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 390 sqft |
| Price / SqFt: | $936 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3072720 |
| Distance: | 0 m |
#173 4050 Whistler Way
| Asking Price: | $349,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 395 sqft |
| Price / SqFt: | $884 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3095191 |
| Distance: | 130 m |
#126 4220 Gateway Drive
| Asking Price: | $279,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $464 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 377 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106395 |
| Distance: | 348 m |
#1611 4308 Main Street
| Asking Price: | $299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $208 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 273 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099398 |
| Distance: | 523 m |
#670 4090 Whistler Way
| Sold Price: | $335,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 352 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 297 |
| MLS® Number: | R3024081 |
| Distance: | 0 m |
#855 4090 Whistler Way
| Sold Price: | $368,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 351 sqft |
| Price / SqFt: | $1,048 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3073070 |
| Distance: | 0 m |
#215 4319 Main Street
| Sold Price: | $290,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 406 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3073747 |
| Distance: | 622 m |
#203 4319 Main Street
| Sold Price: | $290,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $1 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 353 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3082827 |
| Distance: | 622 m |
#318 2111 Whistler Road
| Sold Price: | $315,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $494 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 288 sqft |
| Price / SqFt: | $1,094 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3087718 |
| Distance: | 2.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $320,800 | $320,800 | -8.4% |
| 2025 | $0 | $350,400 | $350,400 | +8.8% |
| 2023 | $0 | $322,200 | $322,200 | +19.6% |
| 2022 | $0 | $269,300 | $269,300 | +11.6% |
| 2021 | $0 | $241,400 | $241,400 | - |