
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,985 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,065 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 015-062-759 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Whistler Agents
#507 4809 Spearhead Place
| Asking Price: | $2,222,220 |
| Listing Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | $819 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,054 sqft |
| Price / SqFt: | $2,108 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3080371 |
| Distance: | 86 m |
#105 4910 Spearhead Place
| Asking Price: | $2,346,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-03 |
| Maint. Fee: | $932 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,070 sqft |
| Price / SqFt: | $2,193 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077524 |
| Distance: | 264 m |
#415 4910 Spearhead Place
| Asking Price: | $2,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $724 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,060 sqft |
| Price / SqFt: | $2,217 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114340 |
| Distance: | 264 m |
#339 4573 Chateau Boulevard
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $1,003 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 848 sqft |
| Price / SqFt: | $2,534 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111735 |
| Distance: | 399 m |
#333 4905 Spearhead Place
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $910 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,114 sqft |
| Price / SqFt: | $1,750 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3067705 |
| Distance: | 185 m |
#427 4800 Spearhead Drive
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $1,089 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 807 sqft |
| Price / SqFt: | $1,921 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3065024 |
| Distance: | 259 m |
#307 4280 Mountain Square
| Sold Price: | $2,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $1,188 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,040 sqft |
| Price / SqFt: | $2,356 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3046509 |
| Distance: | 995 m |
#205 4338 Main Street
| Sold Price: | $1,770,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $1,060 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 868 sqft |
| Price / SqFt: | $2,039 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3071449 |
| Distance: | 1.0 km |
#A 4324 Sunrise Alley
| Sold Price: | $1,795,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $779 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,094 sqft |
| Price / SqFt: | $1,641 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3061579 |
| Distance: | 1.0 km |
#310 4365 Northlands Boulevard
| Sold Price: | $2,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $806 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,119 sqft |
| Price / SqFt: | $1,854 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3094088 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,648,000 | $1,648,000 | +3.1% |
| 2024 | $0 | $1,598,000 | $1,598,000 | +3.7% |
| 2023 | $0 | $1,541,000 | $1,541,000 | +6.0% |
| 2022 | $0 | $1,454,000 | $1,454,000 | +25.6% |
| 2021 | $0 | $1,158,000 | $1,158,000 | +9.0% |
| 2020 | $0 | $1,062,000 | $1,062,000 | - |