







































| Pricing | |
| Asking Price | $4,498,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $1,183 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $11,468 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,803 sqft |
| Age | 78 years (1948) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,320 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $614.48 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2009-Jun-25 |
| Previously Sold Price | $1,320,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$3,178,000 (+240.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 004-425-634 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,220,000 | $1,300,000 | $3,520,000 | -2.1% |
| 2025 | $2,260,000 | $1,334,000 | $3,594,000 | -2.1% |
| 2024 | $2,357,000 | $1,313,000 | $3,670,000 | +4.5% |
| 2023 | $2,256,000 | $1,256,000 | $3,512,000 | +3.0% |
| 2022 | $2,173,000 | $1,236,000 | $3,409,000 | +12.3% |
| 2021 | $1,807,000 | $1,229,000 | $3,036,000 | -5.9% |
| 2020 | $2,040,000 | $1,185,000 | $3,225,000 | - |
Asking Price is 27.8% higher than Assessed Value (2026).
1116 Lawson Avenue
| Asking Price: | $3,988,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,989 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,716 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3072494 |
| Distance: | 326 m |
880 Younette Drive
| Asking Price: | $3,890,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,484 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,302 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124673 |
| Distance: | 416 m |
1066 Fulton Avenue
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,494 sqft |
| Price / SqFt: | $1,425 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,050 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128223 |
| Distance: | 472 m |
1230 Esquimalt Avenue
| Asking Price: | $3,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,215 sqft |
| Price / SqFt: | $1,181 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106324 |
| Distance: | 734 m |
1372 Ottawa Avenue
| Asking Price: | $3,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,165 sqft |
| Price / SqFt: | $1,134 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,740 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105742 |
| Distance: | 897 m |