

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,678 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,755 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.48 ac (20,881 sqft) |
| Land Frontage | 120 ft |
| Land Dimensions | 120 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-09 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-580-433 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,881,000 | $195,000 | $3,076,000 | -10.5% |
| 2025 | $3,244,000 | $193,000 | $3,437,000 | -1.9% |
| 2024 | $3,308,000 | $196,000 | $3,504,000 | -10.5% |
| 2023 | $3,700,000 | $213,000 | $3,913,000 | +0.1% |
| 2022 | $3,703,000 | $205,000 | $3,908,000 | +35.9% |
| 2021 | $2,667,000 | $209,000 | $2,876,000 | -8.0% |
| 2020 | $2,906,000 | $220,000 | $3,126,000 | - |
875 Eyremount Drive
| Asking Price: | $4,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,755 sqft |
| Price / SqFt: | $1,166 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.48 ac. (20,881 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122393 |
| Distance: | 0 m |
685 King Georges Way
| Asking Price: | $3,999,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,611 sqft |
| Price / SqFt: | $867 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.61 ac. (26,571 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119311 |
| Distance: | 111 m |
638 King Georges Way
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,973 sqft |
| Price / SqFt: | $1,345 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.62 ac. (26,880 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3094012 |
| Distance: | 271 m |
960 Pyrford Road
| Asking Price: | $3,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,950 sqft |
| Price / SqFt: | $1,186 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,344 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3084696 |
| Distance: | 826 m |
888 Pyrford Road
| Asking Price: | $3,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,657 sqft |
| Price / SqFt: | $1,091 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.72 ac. (31,537 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107518 |
| Distance: | 829 m |
1111 Gilston Road
| Asking Price: | $3,800,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,571 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,375 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093996 |
| Distance: | 874 m |
805 Eyremount Drive
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,913 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.67 ac. (29,061 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3072415 |
| Distance: | 389 m |
389 Moyne Drive
| Sold Price: | $4,066,830 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,579 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,406 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3101247 |
| Distance: | 1.1 km |
1346 Whitby Road
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,152 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,478 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3113904 |
| Distance: | 1.6 km |
1031 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $3,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,809 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,150 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3081120 |
| Distance: | 1.8 km |
1265 Brantwood Road
| Sold Price: | $3,749,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,721 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,227 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3098659 |
| Distance: | 2.2 km |
3586 Emerald Drive
| Sold Price: | $3,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,666 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,042 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3122100 |
| Distance: | 2.4 km |