




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,269 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,154 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 027-416-089 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
8725 Seascape Drive
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $837 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121891 |
| Distance: | 0 m |
8534 Seascape Court
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $793 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,190 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111054 |
| Distance: | 0 m |
#24 2214 Folkestone Way
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $871 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,074 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085697 |
| Distance: | 8.0 km |
8683 Seascape Drive
| Sold Price: | $1,805,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $792 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,681 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3064828 |
| Distance: | 0 m |
#25 4957 Marine Drive
| Sold Price: | $1,790,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $676 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3072803 |
| Distance: | 6.4 km |
#103 2235 Twin Creek Place
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $1,199 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,046 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3058594 |
| Distance: | 7.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,754,000 | $1,754,000 | +9.6% |
| 2025 | $0 | $1,601,000 | $1,601,000 | -6.0% |
| 2023 | $0 | $1,704,000 | $1,704,000 | +6.7% |
| 2022 | $0 | $1,597,000 | $1,597,000 | +34.2% |
| 2021 | $0 | $1,190,000 | $1,190,000 | -3.7% |
| 2020 | $0 | $1,236,000 | $1,236,000 | - |