








This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,127 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,520 sqft |
| Age | Old Timer |
| Land |
| Land Size | 0.37 ac (16,118 sqft) |
| Land Frontage | 90 ft |
| Land Dimensions | 90 x 179.00 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-285-881 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1227 12th Street
| Sold Price: | $2,017,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,996 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,734 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122638 |
| Distance: | 827 m |
1170 Fulton Avenue
| Sold Price: | $2,520,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,039 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,585 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3111801 |
| Distance: | 1.1 km |
563 Esquimalt Avenue
| Sold Price: | $2,688,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,173 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3081768 |
| Distance: | 1.1 km |
1531 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,272 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3091744 |
| Distance: | 1.5 km |
1040 Crestline Road
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,908 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3084549 |
| Distance: | 2.1 km |
3630 Bluebonnet Road
| Sold Price: | $2,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3064030 |
| Distance: | 2.1 km |
835 Wildwood Place
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,118 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120643 |
| Distance: | 0 m |
850 Jefferson Avenue
| Asking Price: | $2,638,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,994 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3058796 |
| Distance: | 423 m |
1220 Braeside Street
| Asking Price: | $2,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $1,391 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3096841 |
| Distance: | 479 m |
1366 Kings Avenue
| Asking Price: | $2,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,676 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,243 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108945 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,238,000 | $118,000 | $2,356,000 | +0.5% |
| 2025 | $2,234,000 | $111,000 | $2,345,000 | +5.6% |
| 2024 | $2,108,000 | $112,000 | $2,220,000 | -6.4% |
| 2023 | $2,252,000 | $119,000 | $2,371,000 | -1.2% |
| 2022 | $2,285,000 | $115,000 | $2,400,000 | +39.7% |
| 2021 | $1,602,000 | $116,000 | $1,718,000 | -5.7% |
| 2020 | $1,703,000 | $119,000 | $1,822,000 | - |