



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,446 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,532 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-350-644 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#1 5110 Alderfeild Place
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $1,091 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,525 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105474 |
| Distance: | 0 m |
2993 Burfield Place
| Asking Price: | $3,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,850 sqft |
| Price / SqFt: | $1,396 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,778 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3088399 |
| Distance: | 4.2 km |
#102 2575 Garden Court
| Asking Price: | $2,770,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $2,001 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,809 sqft |
| Price / SqFt: | $986 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108529 |
| Distance: | 5.2 km |
5260 Timberfeild Lane
| Sold Price: | $2,775,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,801 sqft |
| Price / SqFt: | $991 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,593 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3103425 |
| Distance: | 506 m |
5307 Aspen Drive
| Sold Price: | $2,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,634 sqft |
| Price / SqFt: | $968 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3095098 |
| Distance: | 613 m |
#304 2535 Garden Court
| Sold Price: | $2,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $2,066 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,758 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3081420 |
| Distance: | 5.4 km |
2133 Gordon Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $1,000 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,523 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3092644 |
| Distance: | 6.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $2,934,000 | $2,934,000 | -4.1% |
| 2025 | $0 | $3,060,000 | $3,060,000 | +0.8% |
| 2024 | $0 | $3,035,000 | $3,035,000 | +13.1% |
| 2023 | $0 | $2,683,000 | $2,683,000 | +3.8% |
| 2022 | $0 | $2,585,000 | $2,585,000 | +6.6% |
| 2021 | $0 | $2,425,000 | $2,425,000 | - |