















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,215 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,786 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,260 sqft) |
| Land Frontage | 127 ft |
| Land Dimensions | 127 x 91 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-320-466 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,970,000 | $336,000 | $2,306,000 | +2.4% |
| 2024 | $2,010,000 | $242,000 | $2,252,000 | -7.1% |
| 2023 | $2,177,000 | $246,000 | $2,423,000 | +18.7% |
| 2022 | $1,782,000 | $259,000 | $2,041,000 | +25.8% |
| 2021 | $1,366,000 | $257,000 | $1,623,000 | +2.5% |
| 2020 | $1,331,000 | $252,000 | $1,583,000 | - |
5733 Bluebell Drive
| Sold Price: | $2,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,463 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3045973 |
| Distance: | 883 m |
5756 Cranley Drive
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123904 |
| Distance: | 908 m |
6364 Nelson Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,317 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3107687 |
| Distance: | 1.1 km |
5540 Marine Drive
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3066698 |
| Distance: | 1.5 km |
5436 Westhaven Place
| Sold Price: | $2,210,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,330 sqft |
| Price / SqFt: | $948 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,043 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3106083 |
| Distance: | 1.5 km |
6960 Odlum Court
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $680 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,962 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3061926 |
| Distance: | 1.6 km |
6035 Eagleridge Drive
| Asking Price: | $2,482,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,870 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,327 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100172 |
| Distance: | 151 m |
6430 Fox Street
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125990 |
| Distance: | 912 m |
5725 Cranley Drive
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,798 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116830 |
| Distance: | 999 m |
6248 Wellington Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 93 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117271 |
| Distance: | 1.0 km |
5566 Gallagher Place
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,368 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121847 |
| Distance: | 1.3 km |
5651 Westhaven Road
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,989 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,597 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125573 |
| Distance: | 1.4 km |