







































$100,000on May 19, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,498,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,156 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,505 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,160 sqft |
| Age | 93 years (1933) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,600 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 132 ft |
| Price per Land SqFt | $378.48 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2003-Feb-12 |
| Previously Sold Price | $549,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,949,000 (+355.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-037-921 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6252 Wellington Avenue
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $1,074 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3090880 |
| Distance: | 15 m |
6965 Marine Drive
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,756 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116062 |
| Distance: | 565 m |
7195 Rockland Wynd
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,735 sqft |
| Price / SqFt: | $1,670 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,500 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3102659 |
| Distance: | 829 m |
5756 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,974,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $857 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3123904 |
| Distance: | 1.6 km |
5725 Cranley Drive
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,798 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116830 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,641,000 | $105,000 | $2,746,000 | +1.7% |
| 2024 | $2,591,000 | $108,000 | $2,699,000 | -5.2% |
| 2023 | $2,735,000 | $112,000 | $2,847,000 | +10.1% |
| 2022 | $2,477,000 | $108,000 | $2,585,000 | +25.2% |
| 2021 | $1,957,000 | $108,000 | $2,065,000 | +2.5% |
| 2020 | $1,905,000 | $110,000 | $2,015,000 | - |
Asking Price is 9.0% lower than Assessed Value (2026).