





































| Pricing | |
| Asking Price | $3,399,900 |
| Price per Floor SqFt | $1,250 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,169 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,719 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,874 sqft) |
| Land Frontage | 49 ft |
| Land Dimensions | 49 x 115 IIR ft |
| Price per Land SqFt | $578.80 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 030-541-948 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
592 Arthur Erickson Place
| Asking Price: | $3,239,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,719 sqft |
| Price / SqFt: | $1,192 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091056 |
| Distance: | 13 m |
850 Jefferson Avenue
| Asking Price: | $2,638,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,432 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,994 sqft) |
| Days on Market: | 224 |
| MLS® Number: | R3058796 |
| Distance: | 616 m |
430 Macbeth Crescent
| Asking Price: | $3,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,536 sqft |
| Price / SqFt: | $1,458 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.71 ac. (30,755 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3095108 |
| Distance: | 688 m |
1168 Esquimalt Avenue
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,552 sqft |
| Price / SqFt: | $1,175 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115166 |
| Distance: | 868 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,163,000 | $1,012,000 | $3,175,000 | -0.8% |
| 2025 | $2,160,000 | $1,039,000 | $3,199,000 | +0.4% |
| 2024 | $2,176,000 | $1,011,000 | $3,187,000 | +29.9% |
| 2023 | $2,052,000 | $401,000 | $2,453,000 | +14.5% |
| 2022 | $2,061,000 | $82,000 | $2,143,000 | +97.3% |
| 2021 | $1,086,000 | $0 | $1,086,000 | - |
Asking Price is 7.1% higher than Assessed Value (2026).