







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,049 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,620 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,148 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 132.1 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-009-721 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
5834 Eagle Island
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $1,119 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,447 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3039890 |
| Distance: | 697 m |
4649 Clovelly Walk
| Sold Price: | $2,175,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,862 sqft |
| Price / SqFt: | $1,168 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (15,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3105851 |
| Distance: | 1.9 km |
1117 Miller Road
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,863 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3083573 |
| Distance: | 6.1 km |
1477 Cleator Road
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,308 sqft |
| Price / SqFt: | $1,315 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,040 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3098623 |
| Distance: | 6.1 km |
1131 Fulton Avenue
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,660 sqft |
| Price / SqFt: | $1,072 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,306 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3039176 |
| Distance: | 9.2 km |
5636 Marine Drive
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $1,117 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,318 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106134 |
| Distance: | 325 m |
5757 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,757 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124428 |
| Distance: | 415 m |
5817 Eagle Island
| Asking Price: | $1,878,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,834 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,258 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087198 |
| Distance: | 601 m |
896 Taylor Road
| Asking Price: | $1,669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,803 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 1.03 ac. (44,867 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107031 |
| Distance: | 5.1 km |
345 David Road
| Asking Price: | $2,150,000 |
| Listing Date: | 2025-May-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,853 sqft |
| Price / SqFt: | $1,160 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.67 ac. (29,185 sqft) |
| Days on Market: | 390 |
| MLS® Number: | R2997382 |
| Distance: | 5.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,049,000 | $94,800 | $2,143,800 | -3.6% |
| 2025 | $2,125,000 | $100,000 | $2,225,000 | -6.3% |
| 2023 | $2,265,000 | $109,000 | $2,374,000 | +10.8% |
| 2022 | $2,032,000 | $111,000 | $2,143,000 | +27.9% |
| 2021 | $1,565,000 | $111,000 | $1,676,000 | +9.9% |
| 2020 | $1,411,000 | $114,000 | $1,525,000 | - |