




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,261 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,378 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,785 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 177 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-056-128 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5343 Monte Bre Crescent
| Asking Price: | $3,180,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,060 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,291 sqft) |
| Days on Market: | 310 |
| MLS® Number: | R3030280 |
| Distance: | 316 m |
4815 Headland Close
| Asking Price: | $2,470,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,749 sqft |
| Price / SqFt: | $899 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,744 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3098837 |
| Distance: | 505 m |
4621 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092474 |
| Distance: | 753 m |
4623 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,465 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3066899 |
| Distance: | 757 m |
5061 Bear Lane
| Asking Price: | $2,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,643 sqft |
| Price / SqFt: | $1,059 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,626 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129673 |
| Distance: | 783 m |
4890 The Dale
| Asking Price: | $3,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,430 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.51 ac. (22,345 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094619 |
| Distance: | 887 m |
5447 Monte Bre Place
| Sold Price: | $3,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,579 sqft |
| Price / SqFt: | $939 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,738 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118500 |
| Distance: | 211 m |
5431 West Vista Court
| Sold Price: | $2,980,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,634 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,179 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3111139 |
| Distance: | 360 m |
5540 Marine Drive
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3066698 |
| Distance: | 524 m |
5155 Alderfeild Place
| Sold Price: | $2,197,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,797 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3057599 |
| Distance: | 575 m |
5162 Alderfeild Place
| Sold Price: | $2,188,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,213 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3095277 |
| Distance: | 622 m |
4668 Headland Drive
| Sold Price: | $3,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,872 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3055732 |
| Distance: | 766 m |
Assessment and tax information is not available for this property.