







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,218 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,570 sqft |
| Age | 75 years (1951) |
| Land |
| Land Size | 0.35 ac (15,156 sqft) |
| Land Frontage | 106 ft |
| Land Dimensions | 106 x 139 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 006-937-853 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,418,000 | $616,000 | $3,034,000 | -1.6% |
| 2025 | $2,482,000 | $600,000 | $3,082,000 | -2.7% |
| 2024 | $2,570,000 | $596,000 | $3,166,000 | -2.1% |
| 2023 | $2,597,000 | $637,000 | $3,234,000 | -34.9% |
| 2022 | $4,363,000 | $604,000 | $4,967,000 | +26.1% |
| 2021 | $3,335,000 | $604,000 | $3,939,000 | - |
4841 The Dale
| Asking Price: | $4,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,652 sqft |
| Price / SqFt: | $1,259 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,455 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3081292 |
| Distance: | 435 m |
4348 Erwin Drive
| Asking Price: | $3,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,868 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,663 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108012 |
| Distance: | 805 m |
5343 Monte Bre Crescent
| Asking Price: | $3,180,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,060 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,291 sqft) |
| Days on Market: | 308 |
| MLS® Number: | R3030280 |
| Distance: | 1.2 km |
4166 Rose Crescent
| Asking Price: | $4,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,760 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,016 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103945 |
| Distance: | 1.3 km |
4668 Headland Drive
| Sold Price: | $3,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,872 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3055732 |
| Distance: | 525 m |
5431 West Vista Court
| Sold Price: | $2,980,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,634 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,179 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3111139 |
| Distance: | 921 m |
5447 Monte Bre Place
| Sold Price: | $3,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,579 sqft |
| Price / SqFt: | $939 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,738 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118500 |
| Distance: | 1.1 km |
5361 Brookside Avenue
| Sold Price: | $3,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,275 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,015 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3080236 |
| Distance: | 1.3 km |
4795 Westwood Drive
| Sold Price: | $3,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,298 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,240 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3096435 |
| Distance: | 1.8 km |
3722 Southridge Place
| Sold Price: | $3,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,767 sqft |
| Price / SqFt: | $929 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,240 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3080877 |
| Distance: | 2.3 km |