This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,960 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,206 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.32 ac (13,745 sqft) |
| Land Frontage | 102.43 ft |
| Land Dimensions | 102.43 x 143.8 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split, Basement Entry, Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-004-084 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,192,000 | $108,000 | $2,300,000 | -8.8% |
| 2024 | $2,407,000 | $115,000 | $2,522,000 | -0.3% |
| 2023 | $2,405,000 | $124,000 | $2,529,000 | +3.2% |
| 2022 | $2,329,000 | $122,000 | $2,451,000 | +24.0% |
| 2021 | $1,850,000 | $126,000 | $1,976,000 | +9.7% |
| 2020 | $1,671,000 | $131,000 | $1,802,000 | - |
4402 Keith Road
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,444 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3067391 |
| Distance: | 345 m |
#LOT B 4363 Morgan Crescent
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,968 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,400 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3078580 |
| Distance: | 689 m |
#LOT A 4363 Morgan Crescent
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,968 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,400 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3078569 |
| Distance: | 689 m |
5756 Cranley Drive
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123904 |
| Distance: | 2.1 km |
6775 Marine Drive
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,256 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3048549 |
| Distance: | 4.0 km |
6960 Odlum Court
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $680 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,658 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,962 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3061926 |
| Distance: | 4.2 km |
4110 Burkeridge Place
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 16705.00 ac. (727,670,000 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115967 |
| Distance: | 776 m |
4028 Rose Crescent
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,277 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,383 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110381 |
| Distance: | 1.3 km |
5757 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,757 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,019 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124428 |
| Distance: | 2.1 km |
5817 Eagle Island
| Asking Price: | $1,878,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,834 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,258 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087198 |
| Distance: | 2.3 km |
6780 Marine Drive
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,999 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108978 |
| Distance: | 4.1 km |
896 Taylor Road
| Asking Price: | $1,669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,803 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 1.03 ac. (44,867 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107031 |
| Distance: | 7.1 km |