







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,493 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,864 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.61 ac (26,572 sqft) |
| Land Frontage | 49.21 ft |
| Land Dimensions | 49.21 x 277.78 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 004-356-705 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4724 Woodburn Court
| Sold Price: | $2,466,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,004 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117184 |
| Distance: | 607 m |
4721 Woodside Place
| Sold Price: | $2,578,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,732 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3095448 |
| Distance: | 621 m |
5267 Aspen Drive
| Sold Price: | $2,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $1,170 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,053 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3094031 |
| Distance: | 858 m |
4445 Stone Court
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,934 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,822 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3092798 |
| Distance: | 964 m |
3985 Bayridge Avenue
| Sold Price: | $2,728,350 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,356 sqft |
| Price / SqFt: | $1,158 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,127 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3075491 |
| Distance: | 1.4 km |
5755 Telegraph Trail
| Sold Price: | $2,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,366 sqft |
| Price / SqFt: | $1,057 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,762 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3042236 |
| Distance: | 1.7 km |
4579 Woodgreen Court
| Asking Price: | $2,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,603 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3083225 |
| Distance: | 127 m |
4663 Woodridge Place
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,072 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,018 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115084 |
| Distance: | 347 m |
4138 Burkehill Road
| Asking Price: | $3,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,457 sqft |
| Price / SqFt: | $1,143 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.51 ac. (22,215 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108751 |
| Distance: | 885 m |
4651 Marine Drive
| Asking Price: | $3,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,002 sqft |
| Price / SqFt: | $1,229 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,328 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092737 |
| Distance: | 1.2 km |
4426 Marine Drive
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,835 sqft |
| Price / SqFt: | $1,023 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123412 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,871,000 | $442,000 | $3,313,000 | -5.7% |
| 2025 | $3,058,000 | $455,000 | $3,513,000 | +7.3% |
| 2024 | $2,825,000 | $448,000 | $3,273,000 | -4.4% |
| 2023 | $2,999,000 | $426,000 | $3,425,000 | +7.5% |
| 2022 | $2,755,000 | $430,000 | $3,185,000 | +27.1% |
| 2021 | $2,097,000 | $408,000 | $2,505,000 | +3.3% |
| 2020 | $2,025,000 | $400,000 | $2,425,000 | - |