






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,850 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,782 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.60 ac (26,180 sqft) |
| Land Frontage | 110 ft |
| Land Dimensions | 110 x 238 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-444-293 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,371,000 | $141,000 | $2,512,000 | +1.2% |
| 2024 | $2,332,000 | $150,000 | $2,482,000 | -5.4% |
| 2023 | $2,476,000 | $148,000 | $2,624,000 | +7.5% |
| 2022 | $2,275,000 | $167,000 | $2,442,000 | +28.4% |
| 2021 | $1,732,000 | $170,000 | $1,902,000 | -5.0% |
| 2020 | $1,831,000 | $172,000 | $2,003,000 | - |
4641 Woodburn Road
| Sold Price: | $2,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,244 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,603 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3071079 |
| Distance: | 631 m |
4145 Ripple Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,032 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,068 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3087548 |
| Distance: | 671 m |
4724 Woodburn Court
| Sold Price: | $2,466,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,004 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117184 |
| Distance: | 792 m |
4721 Woodside Place
| Sold Price: | $2,578,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,732 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3095448 |
| Distance: | 808 m |
5162 Alderfeild Place
| Sold Price: | $2,188,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,213 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3095277 |
| Distance: | 918 m |
3980 Westridge Avenue
| Sold Price: | $2,252,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,441 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3112271 |
| Distance: | 960 m |
4408 Woodpark Road
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.65 ac. (28,180 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128319 |
| Distance: | 145 m |
4663 Woodridge Place
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,072 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,018 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115084 |
| Distance: | 556 m |
4809 Northwood Place
| Asking Price: | $2,848,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,326 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,012 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115913 |
| Distance: | 837 m |
4827 Northwood Place
| Asking Price: | $2,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,103 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,047 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113905 |
| Distance: | 868 m |
4032 Ripple Road
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,521 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110341 |
| Distance: | 914 m |