







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,761 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,646 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.31 ac (13,444 sqft) |
| Land Frontage | 133 ft |
| Land Dimensions | 133 x 114 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-431-713 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
4670 Willow Creek Road
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,745 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3065264 |
| Distance: | 345 m |
3980 Westridge Avenue
| Sold Price: | $2,252,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,441 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3112271 |
| Distance: | 850 m |
4856 Headland Drive
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,136 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080741 |
| Distance: | 1.0 km |
3845 Bayridge Avenue
| Sold Price: | $1,855,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,906 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063484 |
| Distance: | 1.4 km |
5756 Cranley Drive
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123904 |
| Distance: | 2.4 km |
3260 Travers Avenue
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,903 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,100 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3077875 |
| Distance: | 2.6 km |
4110 Burkeridge Place
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 16705.00 ac. (727,670,000 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115967 |
| Distance: | 524 m |
4820 Headland Drive
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,784 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080132 |
| Distance: | 1.0 km |
4028 Rose Crescent
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,277 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,383 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110381 |
| Distance: | 1.1 km |
5560 Greenleaf Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,857 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,416 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090229 |
| Distance: | 1.5 km |
5651 Westhaven Road
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,989 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,597 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125573 |
| Distance: | 2.0 km |
6780 Marine Drive
| Asking Price: | $1,959,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,999 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108978 |
| Distance: | 4.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,505,000 | $75,600 | $1,580,600 | -3.1% |
| 2025 | $1,559,000 | $72,300 | $1,631,300 | -5.4% |
| 2024 | $1,653,000 | $72,000 | $1,725,000 | +0.1% |
| 2023 | $1,652,000 | $71,200 | $1,723,200 | +2.7% |
| 2022 | $1,600,000 | $78,100 | $1,678,100 | +24.2% |
| 2021 | $1,271,000 | $79,900 | $1,350,900 | +9.9% |
| 2020 | $1,148,000 | $80,900 | $1,228,900 | - |