







































| Pricing | |
| Asking Price | $5,980,000 |
| $1,107 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $31,291 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,401 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,197 sqft) |
| Land Frontage | 129 ft |
| Land Dimensions | 129 x 140 ft |
| Price per Land SqFt | $490.28 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2014-Sep-29 |
| Previously Sold Price | $3,200,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$2,780,000 (+86.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-590-176 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,445,000 | $2,925,000 | $6,370,000 | -4.9% |
| 2024 | $3,764,000 | $2,936,000 | $6,700,000 | -2.3% |
| 2023 | $3,974,000 | $2,886,000 | $6,860,000 | +9.2% |
| 2022 | $3,705,000 | $2,575,000 | $6,280,000 | +16.0% |
| 2021 | $3,102,000 | $2,313,000 | $5,415,000 | +9.0% |
| 2020 | $2,675,000 | $2,291,000 | $4,966,000 | - |
Asking Price is 6.1% lower than Assessed Value (2026).
4313 Rockridge Road
| Asking Price: | $6,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,748 sqft |
| Price / SqFt: | $1,181 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,633 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101883 |
| Distance: | 43 m |
4166 Rose Crescent
| Asking Price: | $4,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,760 sqft |
| Price / SqFt: | $945 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,016 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103945 |
| Distance: | 641 m |
4437 Piccadilly North
| Asking Price: | $6,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,701 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,143 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095839 |
| Distance: | 772 m |
4668 Clovelly Walk
| Asking Price: | $6,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,927 sqft |
| Price / SqFt: | $1,076 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.48 ac. (21,108 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082804 |
| Distance: | 856 m |
4659 Woodgreen Drive
| Asking Price: | $4,800,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,987 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,296 sqft) |
| Days on Market: | 250 |
| MLS® Number: | R3050282 |
| Distance: | 1.1 km |
4797 The Glen
| Asking Price: | $5,395,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,653 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,738 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111187 |
| Distance: | 1.3 km |