





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,379 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,032 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,068 sqft) |
| Land Frontage | 134 ft |
| Land Dimensions | 134 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 009-460-055 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,957,000 | $84,400 | $2,041,400 | -6.0% |
| 2025 | $2,081,000 | $90,300 | $2,171,300 | -2.6% |
| 2024 | $2,138,000 | $91,800 | $2,229,800 | -5.4% |
| 2023 | $2,258,000 | $100,000 | $2,358,000 | +6.9% |
| 2022 | $2,104,000 | $101,000 | $2,205,000 | +18.2% |
| 2021 | $1,762,000 | $103,000 | $1,865,000 | +14.6% |
| 2020 | $1,519,000 | $109,000 | $1,628,000 | - |
3791 Southridge Avenue
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,235 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,118 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3068449 |
| Distance: | 978 m |
4641 Woodburn Road
| Sold Price: | $2,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,244 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,603 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3071079 |
| Distance: | 1.3 km |
5162 Alderfeild Place
| Sold Price: | $2,188,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,213 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3095277 |
| Distance: | 1.4 km |
4856 Headland Drive
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,136 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080741 |
| Distance: | 1.6 km |
5302 Westhaven Wynd
| Sold Price: | $2,640,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,722 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,469 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3067138 |
| Distance: | 1.9 km |
4891 Water Lane
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,130 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,015 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3111679 |
| Distance: | 2.0 km |
4032 Ripple Road
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,521 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110341 |
| Distance: | 244 m |
3904 Westridge Avenue
| Asking Price: | $2,095,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,359 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,553 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098356 |
| Distance: | 718 m |
4615 Woodgreen Drive
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,028 sqft |
| Price / SqFt: | $858 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,860 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117986 |
| Distance: | 1.1 km |
4663 Woodridge Place
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,072 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,018 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115084 |
| Distance: | 1.2 km |
4623 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,465 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066899 |
| Distance: | 1.3 km |
4621 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092474 |
| Distance: | 1.4 km |