































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,915 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,437 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-13 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-952-840 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#402 568 Waters Edge Crescent
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2024-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $872 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,179 sqft |
| Price / SqFt: | $1,230 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 536 |
| MLS® Number: | R2949711 |
| Distance: | 0 m |
#204 866 Arthur Erickson Place
| Asking Price: | $1,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $954 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,115 sqft |
| Price / SqFt: | $1,238 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127733 |
| Distance: | 570 m |
#202 533 Waters Edge Crescent
| Sold Price: | $1,705,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $1,065 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,431 sqft |
| Price / SqFt: | $1,191 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3069317 |
| Distance: | 0 m |
#1806 1632 Lions Gate Lane
| Sold Price: | $1,455,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $979 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,256 sqft |
| Price / SqFt: | $1,158 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3054502 |
| Distance: | 761 m |
#202 1331 Marine Drive
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $912 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,273 sqft |
| Price / SqFt: | $1,198 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3057064 |
| Distance: | 1.5 km |
#203 1331 Marine Drive
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $907 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,271 sqft |
| Price / SqFt: | $1,192 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3074681 |
| Distance: | 1.5 km |
#PH1 2832 Capilano Road
| Sold Price: | $1,209,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $994 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,585 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3104239 |
| Distance: | 1.5 km |
#301 1455 Duchess Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | $869 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,181 sqft |
| Price / SqFt: | $1,080 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3071225 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,642,000 | $1,642,000 | -0.3% |
| 2025 | $0 | $1,647,000 | $1,647,000 | -7.5% |
| 2024 | $0 | $1,781,000 | $1,781,000 | +15.3% |
| 2023 | $0 | $1,544,000 | $1,544,000 | +7.0% |
| 2022 | $0 | $1,443,000 | $1,443,000 | +0.6% |
| 2021 | $0 | $1,434,000 | $1,434,000 | +6.9% |
| 2020 | $0 | $1,342,000 | $1,342,000 | - |