





























| Pricing |
| Asking Price | $7,498,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,220 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $37,576 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,146 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.83 ac (36,155 sqft) |
| Land Frontage | 125.3 ft |
| Land Dimensions | 125.3 x 239.20 IRR ft |
| Price per Land SqFt | $207.38 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-263-920 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $5,463,000 | $1,547,000 | $7,010,000 | -6.6% |
| 2024 | $5,926,000 | $1,580,000 | $7,506,000 | +0.9% |
| 2023 | $5,870,000 | $1,569,000 | $7,439,000 | +10.5% |
| 2022 | $5,250,000 | $1,485,000 | $6,735,000 | +26.1% |
| 2021 | $3,989,000 | $1,351,000 | $5,340,000 | +3.5% |
| 2020 | $3,818,000 | $1,343,000 | $5,161,000 | - |
Asking Price is 7.0% higher than Assessed Value (2026).
3180 Benbow Road
| Asking Price: | $7,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,890 sqft |
| Price / SqFt: | $1,254 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,334 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126833 |
| Distance: | 433 m |
2060 Gisby Street
| Asking Price: | $6,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,832 sqft |
| Price / SqFt: | $1,023 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,651 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128111 |
| Distance: | 486 m |
2920 Mathers Avenue
| Asking Price: | $8,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,427 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,602 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107931 |
| Distance: | 604 m |
3370 Craigend Road
| Asking Price: | $8,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,877 sqft |
| Price / SqFt: | $1,497 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,859 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093037 |
| Distance: | 661 m |
1411 29th Street
| Asking Price: | $7,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,131 sqft |
| Price / SqFt: | $1,239 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,682 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124495 |
| Distance: | 680 m |