






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,314 (2022) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,426 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.29 ac (12,523 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x IRR 136 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 007-636-229 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,822,000 | $918,000 | $3,740,000 | -4.8% |
| 2024 | $3,074,000 | $855,000 | $3,929,000 | -3.0% |
| 2023 | $3,145,000 | $904,000 | $4,049,000 | +6.7% |
| 2022 | $2,976,000 | $819,000 | $3,795,000 | +18.4% |
| 2021 | $2,393,000 | $812,000 | $3,205,000 | -0.2% |
| 2020 | $2,389,000 | $823,000 | $3,212,000 | - |
2602 Ottawa Avenue
| Sold Price: | $3,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,280 sqft |
| Price / SqFt: | $911 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (145 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3075841 |
| Distance: | 1.1 km |
2545 Palmerston Avenue
| Sold Price: | $3,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,531 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,726 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3084339 |
| Distance: | 1.2 km |
2618 Lawson Avenue
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,135 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,973 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3114079 |
| Distance: | 1.3 km |
2548 Mathers Avenue
| Sold Price: | $4,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,207 sqft |
| Price / SqFt: | $963 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3104381 |
| Distance: | 1.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263063780/83dcefb7.jpeg)
2138 Westhill Place
| Sold Price: | $2,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,110 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,000 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3042153 |
| Distance: | 2.6 km |
1045 Sinclair Street
| Sold Price: | $4,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,095 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3086873 |
| Distance: | 2.9 km |
3047 Spencer Close
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,426 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,523 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118867 |
| Distance: | 0 m |
1408 31st Street
| Asking Price: | $4,788,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,820 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,084 sqft) |
| Days on Market: | 262 |
| MLS® Number: | R3045892 |
| Distance: | 560 m |
2662 Chelsea Place
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,354 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,613 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093779 |
| Distance: | 913 m |
2635 Rosebery Avenue
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,205 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,003 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3090683 |
| Distance: | 922 m |
3395 Thompson Crescent
| Asking Price: | $4,358,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,064 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,045 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106965 |
| Distance: | 922 m |
2623 Lawson Avenue
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,377 sqft |
| Price / SqFt: | $1,138 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,808 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126084 |
| Distance: | 1.3 km |