




































| Pricing | |
| Asking Price | $6,248,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,318 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $20,833 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,742 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,019 sqft) |
| Land Frontage | 130 ft |
| Land Dimensions | 130 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $623.62 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-421-298 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2623 Lawson Avenue
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,377 sqft |
| Price / SqFt: | $1,138 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,808 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3126084 |
| Distance: | 263 m |
2449 Kings Avenue
| Asking Price: | $4,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,161 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3085884 |
| Distance: | 407 m |
2643 Nelson Avenue
| Asking Price: | $5,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,044 sqft |
| Price / SqFt: | $1,090 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,283 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3090803 |
| Distance: | 472 m |
2538 Ottawa Avenue
| Asking Price: | $6,395,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,630 sqft |
| Price / SqFt: | $1,136 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,920 sqft) |
| Days on Market: | 185 |
| MLS® Number: | R3069190 |
| Distance: | 537 m |
2423 Mathers Avenue
| Asking Price: | $5,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,123 sqft |
| Price / SqFt: | $1,395 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,321 sqft) |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3078906 |
| Distance: | 559 m |
2479 Ottawa Avenue
| Asking Price: | $4,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,507 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3096968 |
| Distance: | 658 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,879,000 | $2,126,000 | $5,005,000 | -2.7% |
| 2025 | $2,984,000 | $2,160,000 | $5,144,000 | -0.2% |
| 2024 | $3,027,000 | $2,126,000 | $5,153,000 | +0.7% |
| 2023 | $3,027,000 | $2,091,000 | $5,118,000 | -1.3% |
| 2022 | $3,280,000 | $1,907,000 | $5,187,000 | +16.4% |
| 2021 | $2,738,000 | $1,719,000 | $4,457,000 | +0.3% |
| 2020 | $2,738,000 | $1,704,000 | $4,442,000 | - |
Asking Price is 24.8% higher than Assessed Value (2026).