This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $14,560 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,377 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,808 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 004-724-933 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2618 Lawson Avenue
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,135 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,973 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3114079 |
| Distance: | 64 m |
2678 Mathers Avenue
| Sold Price: | $5,040,250 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,791 sqft |
| Price / SqFt: | $1,330 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,963 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3088127 |
| Distance: | 125 m |
2548 Mathers Avenue
| Sold Price: | $4,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,207 sqft |
| Price / SqFt: | $963 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3104381 |
| Distance: | 181 m |
2312 Kings Avenue
| Sold Price: | $4,900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,401 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116046 |
| Distance: | 816 m |
1045 Sinclair Street
| Sold Price: | $4,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,095 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3086873 |
| Distance: | 1.7 km |
3373 Radcliffe Avenue
| Sold Price: | $5,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,740 sqft |
| Price / SqFt: | $1,537 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,053 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3085429 |
| Distance: | 1.8 km |
2623 Lawson Avenue
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,377 sqft |
| Price / SqFt: | $1,138 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,808 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3126084 |
| Distance: | 0 m |
2643 Nelson Avenue
| Asking Price: | $5,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,044 sqft |
| Price / SqFt: | $1,090 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,283 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090803 |
| Distance: | 209 m |
2541 Marine Drive
| Asking Price: | $3,858,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,576 sqft |
| Price / SqFt: | $1,079 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125266 |
| Distance: | 318 m |
2479 Ottawa Avenue
| Asking Price: | $4,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,507 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3096968 |
| Distance: | 474 m |
2423 Mathers Avenue
| Asking Price: | $5,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,123 sqft |
| Price / SqFt: | $1,395 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,321 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3078906 |
| Distance: | 476 m |
2392 Lawson Avenue
| Asking Price: | $4,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $1,189 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,993 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3115544 |
| Distance: | 567 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,555,000 | $1,388,000 | $3,943,000 | -6.8% |
| 2025 | $2,819,000 | $1,412,000 | $4,231,000 | +0.1% |
| 2024 | $2,823,000 | $1,402,000 | $4,225,000 | +3.8% |
| 2023 | $2,726,000 | $1,343,000 | $4,069,000 | +6.3% |
| 2022 | $2,869,000 | $958,000 | $3,827,000 | +12.9% |
| 2021 | $2,436,000 | $953,000 | $3,389,000 | +7.6% |
| 2020 | $2,230,000 | $920,000 | $3,150,000 | - |