







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $18,827 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,927 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,448 sqft) |
| Land Frontage | 64 ft |
| Land Dimensions | 64 x 132 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 006-194-664 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,589,000 | $2,312,000 | $4,901,000 | -5.2% |
| 2024 | $2,860,000 | $2,311,000 | $5,171,000 | +2.8% |
| 2023 | $2,761,000 | $2,271,000 | $5,032,000 | +1.8% |
| 2022 | $2,901,000 | $2,043,000 | $4,944,000 | +15.0% |
| 2021 | $2,464,000 | $1,834,000 | $4,298,000 | +5.6% |
| 2020 | $2,255,000 | $1,817,000 | $4,072,000 | - |
2478 Ottawa Avenue
| Sold Price: | $4,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,055 sqft |
| Price / SqFt: | $950 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,075 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3059007 |
| Distance: | 332 m |
1474 Bramwell Road
| Sold Price: | $3,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,656 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,331 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3073034 |
| Distance: | 2.3 km |
448 Gordon Avenue
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,901 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,012 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3060110 |
| Distance: | 4.2 km |
3476 Wellington Crescent
| Sold Price: | $3,985,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,004 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,100 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3112440 |
| Distance: | 5.9 km |
3765 W 3rd Avenue
| Sold Price: | $3,760,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,372 sqft |
| Price / SqFt: | $860 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3103850 |
| Distance: | 7.6 km |
225 Tamarack Road
| Sold Price: | $3,592,400 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,231 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,504 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3111197 |
| Distance: | 8.5 km |
2567 Lawson Avenue
| Asking Price: | $4,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,455 sqft |
| Price / SqFt: | $1,028 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122830 |
| Distance: | 0 m |
2459 Mathers Avenue
| Asking Price: | $3,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,964 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124087 |
| Distance: | 273 m |
2272 Ottawa Avenue
| Asking Price: | $4,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,699 sqft |
| Price / SqFt: | $904 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,074 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3096485 |
| Distance: | 831 m |
2256 Jefferson Avenue
| Asking Price: | $4,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,595 sqft |
| Price / SqFt: | $1,088 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125154 |
| Distance: | 870 m |
2198 Rosebery Avenue
| Asking Price: | $3,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,338 sqft |
| Price / SqFt: | $876 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,107 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3115136 |
| Distance: | 1.1 km |
2662 Chelsea Place
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,354 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,613 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093779 |
| Distance: | 1.3 km |