






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $16,777 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,200 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,000 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 003-635-015 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1526 Chippendale Court
| Asking Price: | $4,990,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 6,466 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,110 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126964 |
| Distance: | 46 m |
1562 Pinecrest Drive
| Asking Price: | $4,999,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 7,051 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,077 sqft) |
| Days on Market: | 215 |
| MLS® Number: | R3061968 |
| Distance: | 514 m |
2353 Orchard Lane
| Asking Price: | $5,095,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,864 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,002 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118985 |
| Distance: | 1.1 km |
1565 Vinson Creek Road
| Asking Price: | $3,780,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,070 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,270 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121207 |
| Distance: | 1.1 km |
1444 Sandhurst Place
| Asking Price: | $4,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,287 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,910 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127339 |
| Distance: | 1.2 km |
1850 Mathers Avenue
| Asking Price: | $4,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,634 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.56 ac. (24,394 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120147 |
| Distance: | 1.2 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263063780/83dcefb7.jpeg)
2138 Westhill Place
| Sold Price: | $2,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,110 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,000 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3042153 |
| Distance: | 487 m |
1259 Chartwell Place
| Sold Price: | $4,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,187 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,560 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3043251 |
| Distance: | 1.1 km |
1125 Groveland Court
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,609 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,264 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3060295 |
| Distance: | 1.4 km |
2312 Kings Avenue
| Sold Price: | $4,900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,401 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116046 |
| Distance: | 1.6 km |
2545 Palmerston Avenue
| Sold Price: | $3,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,531 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,726 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3084339 |
| Distance: | 1.6 km |
1045 Sinclair Street
| Sold Price: | $4,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,095 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3086873 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,316,000 | $727,000 | $4,043,000 | -10.2% |
| 2025 | $3,799,000 | $705,000 | $4,504,000 | -1.1% |
| 2024 | $3,844,000 | $709,000 | $4,553,000 | -8.8% |
| 2023 | $4,306,000 | $687,000 | $4,993,000 | +7.4% |
| 2022 | $3,997,000 | $651,000 | $4,648,000 | +17.5% |
| 2021 | $3,282,000 | $675,000 | $3,957,000 | +8.7% |
| 2020 | $2,941,000 | $698,000 | $3,639,000 | - |